Liderul MAN și primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, anunță că inițiativa privind organizarea unui referendum republican consultativ referitor la reforma administrației publice locale a fost înregistrată în Parlament.
Potrivit acestuia, proiectul este susținut de 37 de deputați ai opoziției, număr suficient pentru înregistrarea inițiativei. Pe pagina sa de Facebook, Ion Ceban a publicat fotografia cu listele de semnături și le-a mulțumit deputaților care au susținut demersul.
Referendumul este propus pentru data de 27 septembrie. În cazul în care va fi organizat, cetățenii vor fi chemați să răspundă la două întrebări: dacă lichidarea sau comasarea primăriilor ar trebui să fie posibilă doar după consultarea și aprobarea locuitorilor din comunitățile vizate și dacă proiectul final al reformei administrației publice locale trebuie supus unui referendum republican înainte de adoptarea legii.
În declarația sa, Ion Ceban a criticat modul în care este promovată reforma administrației publice locale, susținând că aceasta trebuie realizată doar prin mecanisme democratice și cu implicarea directă a cetățenilor. Totodată, liderul MAN a acuzat guvernarea că urmărește, prin această reformă, obținerea unui avantaj la viitoarele alegeri locale. Până în prezent, reprezentanții PAS nu au comentat aceste afirmații.
Potrivit Codului electoral, un referendum republican consultativ poate fi inițiat de cel puțin o treime dintre deputați, de Președintele Republicii Moldova, de Guvern sau de cel puțin 100 de mii de cetățeni cu drept de vot. Ion Ceban a anunțat că, în cazul în care Parlamentul va respinge inițiativa sau nu o va include pe ordinea de zi, MAN va începe colectarea a cel puțin 100 de mii de semnături pentru organizarea referendumului.
Urmăriți declarațiile și argumentele prezentate de Ion Ceban în reportajul video realizat de Sor TV.